על ציפיות ובחירות

ב', בחור כבן 25, הגיע אלי בבקשה שאעזור לו למקד את הבחירה שלו במקצוע ובלימודים. הוא סיפר על עצמו שהוא מרגיש חוסר בטחון גדול בקשר לשאלה מה כדאי לו לעשות בחיים, ומרגיש חוסר יכולת להחליט. הוא חווה את הוריו "נושפים בעורפו" ומצפים ממנו להתמקד, הוא מרגיש חסר אונים מול חבריו שנסעו לחו"ל לטיול הגדול ועושים חיים משוגעים, הוא מרגיש פחד גדול מפני צעד מוטעה... בקיצור, עול כבר מוטל על כתפיו הצעירות.

כל כולו, במילים ובשפת הגוף, שידר לי ב' את חוסר הבטחון שהוא הרגיש ואת המצוקה הגדולה שלו. לרגע היה נדמה לי, ושנינו טרחנו לבדוק את זה לעומק, שב' מבקש ממני שאפתור לו את הבעיות, שאכוון אותו ל"כיוון הנכון", שאדריך אותו לפחות לדעת "מה כדאי לו", או מה "מתאים לו". רק כשבדקנו את זה לעומק הוא הבין את מה שהכחיש מייד כשהעליתי את האפשרות הזאת בקשר לציפיותיו ממני.

ב' מצא עצמו לכוד בין מה שהוא חשב שהסביבה שלו חושבת שהוא נכון, לבין מה שהוא באמת הרגיש ורצה. הוא האמין שיש דבר כזה "מה שנכון", ולכן תפקידו הוא למצוא אותו ולעשות אותו הכי טוב שאפשר.

הוא בכלל לא ידע שיש דבר כזה "מה אני מרגיש", הוא בכלל לא ידע מה הוא מרגיש. כל מה שנשמע לו כמו רגש, עבר תחת הביקורת הבאה:
"האם זה ראוי?" (רגשות רבים נראו לו בלתי ראויים, מוגזמים, לא יפים מספיק),
או: "האם זה אפשרי?" ("זה בטח בלתי אפשרי", "אני לא אצליח", אני לא מספיק... בשביל זה"...)
או: "זה לא מגיע לי"
או: "בשביל מה זה נחוץ להתמקד ברגשות? זה סתם מסיח את דעתי מהעיקר ומחליש אותי".

הוא גם לא ידע שהרגשות שהוא מרגיש מקורם בצרכים שלו. הוא חשב שמקורם באנוכיות, בחוסר יעילות, בכל מיני חסרונות שלו ("יש אנשים שלא מרגישים כמוני ייאוש, פחד, בלבול"...). הוא בכלל חשב שצרכים זה משהו של אנשים מפונקים ואנוכיים, ושהוא צריך להיות אצילי ומתחשב באחרים.

ב' עשה עבודה שהתמקדה בלהזיז הצידה את השיפוטים שלו. להעז להגיד את הצרכים ואת הרגשות בקול רם, ולא להתעסק עם השאלה "מה יגידו האחרים" עליהם.

בסוף הוא בחר. היום הוא סטודנט לפילוסופיה וספרות עברית באוניברסיטה העברית! הוא מאד הופתע לראות את תגובת בני משפחתו כשהודיע להם על ההחלטה: הם שמחו מאד, וברכו אותו בהצלחה. הוא הופתע לגלות שהם בסך הכל רצו שהוא יבחר במשהו שיעשה לו טוב.

ב' הבין על בשרו ממש איך אפשר לעשות טוב לעצמו, באמת טוב, הכי טוב שאפשר, ובאותו זמן לגרום לכל הסובבים אותו ליהנות מזה!

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.